Czy można iść do dentysty z opryszczką?

Opryszczka potrafi zaskoczyć w najmniej sprzyjającym momencie, na przykład tuż przed planowaną wizytą u dentysty. Czy powinniśmy ją odwołać, czy mimo wszystko się zjawić? Decyzja ta może wpływać nie tylko na stan zdrowia pacjenta, ale również zabezpieczać przed dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa. Dowiedz się, jakie kroki warto podjąć w takiej sytuacji, aby chronić siebie i innych.
Ekspert
Kamila Jańczyk
Autor
Data publikacji: 3/17/20252 min. czytania
0.0/6.0 (0 głosów)
Zdjęcie artykułu

Opryszczka a wizyta u stomatologa

Opryszczka atakuje często w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład tuż przed planowaną wizytą u stomatologa. Co wtedy zrobić? Czy odwołać wizytę, czy może mimo wszystko się pojawić? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej.

Opryszczka jest wynikiem zakażenia wirusem Herpes Simplex Virus (HSV) typu 1, który należy do rodziny wirusów herpes. Opryszczka zwykle pojawia się na błonie śluzowej jamy ustnej lub na skórze wokół ust. Ciekawostką jest, że większość zakażeń wirusem HSV przebiega bezobjawowo. Niestety, kiedy objawy się pojawią, mogą być bardzo dokuczliwe – zmiany opryszczkowe są często uciążliwe i nieestetyczne.

Droga zakażenia

Wirus HSV przenoszony jest drogą kropelkową, co oznacza, że można się nim łatwo zarazić, na przykład pijąc z tej samej szklanki, używając tej samej pomadki do ust, czy przez pocałunki. Wirus ten pozostaje w organizmie do końca życia, zazwyczaj w stanie uśpienia, co oznacza, że nie wywołuje objawów zewnętrznych. Czynniki takie jak niska odporność czy nagłe zmiany temperatury mogą jednak wywołać widoczne objawy.

Fazy rozwoju opryszczki

Opryszczka zaczyna się od uczucia specyficznego kłucia i swędzenia, po czym pojawiają się obrzęk i zaczerwienienie. Wkrótce na powierzchni skóry powstają pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Gdy pęcherzyki pękają, płyn ten staje się szalenie niebezpieczny z punktu widzenia zakażeń, które mogą się w ten sposób szerzyć. Dopiero gdy pęcherzyki pękną, ranka zaczyna się goić.

Czy udać się z opryszczką do dentysty?

Opryszczka stanowi przeciwwskazanie do wizyty u stomatologa. Wirus HSV może łatwo się rozprzestrzeniać, a zarażać można nawet jeszcze 3 tygodnie po ustąpieniu widocznych objawów. Osoby zakażone mogą być normalnie przyjęte przez dentystę, ale tylko wtedy, gdy nie wykazują żadnych objawów. W przypadku aktywnej opryszczki pacjent nie jest przyjmowany, chyba że stanowi to zagrożenie życia.

Dlaczego opryszczka stanowi przeciwwskazanie?

Podczas zabiegów stomatologicznych istnieje znaczące ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa na całą powierzchnię ust, gardło, a nawet na skórę wokół nosa. Ze względu na zagrożenie zakażenia dla stomatologa i innych pacjentów, warto przełożyć wizytę do momentu całkowitego zagojenia się rzadko.

Powiązane artykuły:

  • Dziecko u stomatologa – jak powinna wyglądać wizyta adaptacyjna?
  • Ból zęba po leczeniu kanałowym – co oznacza i jak sobie z nim poradzić?
  • Leczenie kanałowe w ciąży – o czym musisz wiedzieć
  • Co zrobić z odsłoniętymi szyjkami zębowymi?
Ekspert
Kamila Jańczyk
Autor
Data publikacji: 3/17/20252 min. czytania
0.0/6.0 (0 głosów)

Oceń artykuł to dla nas ważne:

Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.

Podobne artykuły