Diastema - czym jest i jak ją skutecznie leczyć?

Diastema to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia jamy ustnej, charakteryzująca się przerwą między górnymi jedynkami. Choć często postrzegana jako drobny defekt estetyczny, w niektórych przypadkach może prowadzić do problemów medycznych. Zastanawiasz się, jak skutecznie rozwiązać problem diastemy? Odkryj dostępne metody leczenia i dowiedz się, które rozwiązania mogą być najlepsze dla Ciebie!
Ekspert
Kamila Jańczyk
Autor
Data publikacji: 3/7/20252 min. czytania
0.0/6.0 (0 głosów)
Zdjęcie artykułu

W większości przypadków to tylko defekt estetyczny, który można skorygować. Przyczyny jej powstania mogą być różne – od naturalnych, przez wady zgryzu, aż po defekty genetyczne. U dorosłych nadmiar miejsca w łuku zębowym lub wady wędzidełka mogą prowadzić do jej powstania.

Jak wygląda przerwa między zębami jedynkami?

Diastema może przybierać różne formy – równoległą, rozbieżną oraz zbieżną. Gdy zęby stoją równolegle wobec siebie, mamy do czynienia z diastemą równoległą. Jeśli korony zębów są rozsunięte, a korzenie skuąne – to diastema rozbieżna, i odwrotnie – diastema zbieżna. Dla wielu osób diastema jest źródłem kompleksów, choć inni widzą w niej unikalną cechę estetyczną.

Co jeśli przerwa między jedynkami występuje u dziecka?

U dzieci diastema często wynika z przechodzenia z zębów mlecznych na stałe. Znana jest jako diastema fizjologiczna, która zwykle nie wymaga interwencji. Ważne jest jednak, by obserwować, czy diastema nie jest wynikiem na przykład z nieprawidłowego odruchu połykania. Kiedy dziecko posiada jeszcze mleczne uzębienie, istnieje duża szansa, że diastema zniknie, gdy pojawią się stałe zęby.

W jaki sposób powstaje diastema u osób dorosłych?

U dorosłych nadmiar miejsca w łuku zębowym lub problemy z wędzidełkiem górnej wargi często prowadzą do diastemy. Kolejną przyczyną jest brak siekaczy bocznych, co może tworzyć przerwy między zębami. Choroby przyzębia i stany zapalne dziąseł mogą też przesuwać zęby, zwiększając widoczność diastemy.

Czym jest zgryz urazowy?

Zgryz urazowy, czyli choroba okluzyjna to zaburzenie równowagi w układzie zębowym oraz mięśniach i stawach skroniowo-żuchwowych. Może powodować bóle głowy, zębów oraz zgrzytanie zębami. Diastema jest często jednym z objawów tego zaburzenia.

Czy przerwa między jedynkami przeszkadza?

Jeśli diastema spowodowana jest zgryzem urazowym, może rzeczywiście przeszkadzać i wymaga korekty, aby uniknąć wad zgryzu. Jeśli jednak jest to wyłącznie problem estetyczny, nie wpływa na codzienne funkcje, takie jak mowa czy jedzenie.

Jak przebiega usuwanie diastemy?

Jest wiele metod usuwania diastemy. Leczenie ortodontyczne, choć czasochłonne, jest skuteczne z retencją jako konieczność po jego zakończeniu. Dla młodszych pacjentów zalecane są ruchome aparaty ortodontyczne, które są wygodniejsze i tańsze.

Leczenie diastemy – dostępne metody

Jedną z metod jest bonding, czyli naklejanie na zęby kompozytowego wypełnienia, szybka i nieinwazyjna metoda. Alternatywną opcją są licówki, które również gwarantują natychmiastowy efekt estetyczny.

Diastema – przed i po korekcie

Zarówno bonding, licówki, jak i aparaty ortodontyczne przynoszą doskonałe efekty, sprawiając, że zęby stają się równe, a diastema znika. Ważne jest, abyś stosował się do zaleceń lekarza oraz dbał o higienę jamy ustnej, aby unikać problemów w przyszłości.

Ekspert
Kamila Jańczyk
Autor
Data publikacji: 3/7/20252 min. czytania
0.0/6.0 (0 głosów)

Oceń artykuł to dla nas ważne:

Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.

Podobne artykuły