Jak długo trwa leczenie kanałowe i na czym polega?

Leczenie kanałowe, często jedyna alternatywa dla ekstrakcji zęba, to stomatologiczna procedura, która pozwala na uratowanie zainfekowanego zęba i uniknięcie bolesnych powikłań. Choć proces ten może wydawać się skomplikowany, zwykle trwa od dwóch do trzech godzin i pozwala uniknąć nieestetycznych luk w uzębieniu. Co jeszcze należy wiedzieć o tym zabiegu, aby przystąpić do niego z pełnym zrozumieniem? Dowiedz się więcej, jak przebiega leczenie kanałowe i kiedy warto się na nie zdecydować.
Ekspert
Kamila Jańczyk
Autor
Data publikacji: 3/11/20252 min. czytania
0.0/6.0 (0 głosów)
Zdjęcie artykułu

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, zwane również endodoncją, to procedura stomatologiczna, której celem jest ochrona zainfekowanego zęba przed ekstrakcją. Choć proces ten bywa skomplikowany, prawidłowo wykonany zabieg sprawia, że ząb może funkcjonować przez wiele lat. W trakcie tej metody otwiera się komorę zęba, aby usunąć miazgę, będącą źródłem bólu, który przeszkadza ci w codziennym życiu. Po zastąpieniu miazgi specjalnym wypełnieniem, ząb staje się martwy, co prowadzi do ustania bólu.

Etapy leczenia

Proces leczenia kanałowego rozpoczyna się od podania znieczulenia, które ma na celu zablokowanie wszelkich odczuć bólowych podczas zabiegu. Gdy znieczulenie zacznie działać, otwiera się komorę zęba, usuwa obumarłą miazgę, wprowadza wypełnienie, a następnie ząb zostaje zamknięty. Dodatkowo ubytki są odbudowywane.

Od czego zależy czas leczenia kanałowego?

Czas trwania leczenia kanałowego zależy od ilości zębów oraz kanałów, które wymagają oczyszczenia. Zwykle dla pojedynczego zęba procedura nie zajmuje więcej niż trzy godziny, a często udaje się ją przeprowadzić w dwie godziny lub nawet krócej. W pewnych przypadkach, jak na przykład u pacjentów z hemofilią, może być konieczna dodatkowa wizyta.

Ile wizyt potrzebujesz na leczenie kanałowe?

Standardowe leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu pozwala na szybszą i bardziej precyzyjną pracę, co często umożliwia zakończenie całego leczenia na jednej wizycie, gdy mamy do czynienia tylko z jednym zębem. W bardziej skomplikowanych sytuacjach, gdzie wymaganych jest więcej zabiegów, może być potrzebne do pięciu wizyt. Liczba wizyt zależy od stanu zęba oraz ilości kanalików, które należy wyleczyć.

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Po zakończeniu leczenia kanałowego, możesz odczuwać bóle związane z naruszeniem tkanek, co jest normalne. Czas całkowitej regeneracji trwa kilka dni, a w tym okresie stomatolog może przepisać ci środki przeciwbólowe oraz antybiotyki w celu złagodzenia dolegliwości. Pomimo czasowych niedogodności, endodoncja często pozostaje jedyną alternatywą dla ekstrakcji zęba, po której musiałbyś wstawić implant. Decydując się na leczenie kanałowe, unikasz konieczności usunięcia zęba, co wiąże się z ryzykiem pozostawienia nieestetycznej luki lub potrzebą wstawienia implantu. Leczenie kanałowe pozwala ci zachować zdrowy i pełny uśmiech.

Ekspert
Kamila Jańczyk
Autor
Data publikacji: 3/11/20252 min. czytania
0.0/6.0 (0 głosów)

Oceń artykuł to dla nas ważne:

Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.

Podobne artykuły